Прегазихме Франция като мека вода

3:2 като гост на Франция е едно повече от добро  начало за българския национален волейболен отбор в поредното издание на Световната лига по волейбол. Нашите тръгнаха силно, изпаднаха в дупка в средата на мача, но в края отново показаха класата си и достигнаха до така важния успех.

Избраниците на Камило Плачи започнаха ударно двубоя и спечелиха първия гейм с добра игра и високо настроение. Серия от хубави сервиси на Скримов и прецизност в двете фази донесоха преднина от 16:11. Две блокади на Георги Братоев и грешка на много силния в следващите части Нгапет донесоха успеха с 25:21.

Вторият гейм обаче бе катастрофален за българите. Съперникът смени тактиката, разнообразявайки сервиса и разбивайки посрещането ни. Преднината на французите набъбна от 8:5 до 16:8 между двете технически прекъсвания и до края нещата бяха. Частта бе затворена с 25:14, а кошмарното представяне се пренесе и в следващия гейм.

Стоян Самунев дебютира с екипа на националния тим, но неговото включване не успя да спре мощната атака на домакините. Наставникът Камило Плачи не успя да намери отговорите и така французите поведоха с 2:1 след 25:21.

Обратът в наша полза дойде в последния момент. Четвъртата част тръгна също лошо и домакините дръпнаха с 4:1. Два аса на Цецо Соколов и един на Скримов обаче обърнаха резултата до 16:11 при втората техническа пауза. Геймът обаче не завърши лесно и нашите трябваше да страдат за всяка точка. Все пак Алексиев, Соколов и компания съумяха да завършат важните топки, а либерото Божилов успя да извади няколко атаки на съперника.

Така, след 25:22, България и Франция стигнаха до тайбрека. Ас на Скримов, блокове на Соколов и Йосифов и атака в аут на Сидибе доведоха до 4:0. Нашите дръпнаха и още, но след това и "петлите" направиха серия от пет точки за 6:5. Последва размяна на точки, но атака на Алексиев и блок на Гоцев донесоха нова преднина за България от 11:8. Нашите останаха събрани и успяха да спечелят тайбрека с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Така България зае второто място в своята група от Световната лига с 2 точки. Начело е тимът на Бразилия, който спечели като гост срещу Полша. Късно през нощта е и третият мач от потока между САЩ и Аржентина.

Следващият мач на нашите е в неделя от 19:00 часа българско време отново срещу Франция